UMĚNÍ JIZEV

Translated by Dana Lebedova (thanks, Dana!)

Aktuálně jsem v nemocnici. Nervově jsem se zhroutila.  Po traumatech z dětství a mnoha letech nekonečného stresu a utrpení, které nabývalo na intenzitě jsem se rozpadla … na kousky.

Začátkem tohoto týdne jsem měla silnou vizi:

Byla to drahocenná váza z dynastie Ming, která se rozbila na mnoho, mnoho kusů a nemotorně slepena dohromady vytvořila vázu, která vypadala jako váza, ale nemohla v sobě udržet vodu. Páska pak byla kousek po kousku odlepována a tyto uvolněné kousky se jemně vznášely vzduchem , dokud se všechny neuvolnily . Z tvaru vázy nezůstalo nic, jen roztroušené kousky vířící ve vzduchu. Ta rozbitá slepená váza jsem já. Páska se nyní uvolňuje a kousky odplouvají. Je to nepříjemné a děsivé. Co když ztratím jeden z těch kousků? Co když se odplují příliš daleko? Mohu doufat, že budu zase celá, ne slepená nahodile, ale stojící silná a úplná, krásná a drahocenná, schopna zadržovat vody mého ducha i slzy ostatních aniž by voda unikala?

České Budějovice , Psychiatrická léčebna 21.2.21

Poté, co jsem se svěřila se svou vizí  několika lidem, které mám ráda, mě všichni nasměrovali na: Kintsugi, japonské umění drahých jizev . Chtěla jsem se o to s vámi podělit, protože věřím, že se mnozí z nás ocitli v tomto rozbitém prostoru a přemýšleli, jestli někdy ještě budeme celí. Myšlenka Kintsugi ve mně rezonuje na velmi hluboké úrovni. Můžeme být a budeme celí, krásnější a funkčnější než kdykoli předtím. Náš Stvořitel, náš Hrnčíř, jestli dovolíte, přetvoří  naši bolest a utrpení v něco úplně nového a úžasně krásného.

Čtěte dál, slibuji, stojí to za to….

Fotografický kredit: lifegate.com

Kintsugi: japonské umění drahých jizev

Kintsugi je druh japonského umění, ve kterém  se s úlomky a opravami zachází jako se součástí  historie předmětu. Rozbitou keramiku řemeslníci pečlivě opravují čirou pryskyřicí smíchanou s práškovým zlatem, stříbrem nebo platinou. Opravy jsou viditelné, krásné a jsou prostředkem proti na kultuře jednorázového použití.

Treehugger.com

Kintsugi znamená v japonštině „zlaté truhlářství“. (Někdy se tento proces nazývá kintsukuroi, což znamená „zlatá oprava“.)

Cítili jste se někdy jako na jedno použití? Že vaše zlomenost byla tak velká, že jste se nedali opravit?

V té vizi mi bylo smutno, že se váza rozpadla a trochu jsem se bála, že by se některé kousky mohly ztratit. Cítila jsem bolest kvůli kráse té vázy, kterou jsem měla potřebu chránit, protože byla tak krásná a vzácná. Trochu jsem se přestala bát, že ty kousky ztratím, když jsem uviděla, že se pomalu vznášejí v prostoru kolem, který váza předtím zaujímala. Dělalo mi starost, že váza nedokáže udržet vodu, že to, na co byla určena,  nemůže v současném stavu dělat a možná už  to nedokáže nikdy .

České Budějovice , Psychiatrická léčebna 21.2.21

Existují tři typy oprav Kintsugi:

První úroveň je, když jsou k dispozici všechny figurky a praskliny jsou vyplněny zlatem, aby se figurka obnovila:

Fotografický kredit: lifegate.com

Další úroveň je, když chybí malé kousky. Tyto oblasti jsou zcela vyplněny zlatem:


Fotograficky kredit: Mansfield Ceramics

A konečně, když chybí velké plochy kusu nebo se neopravitelně rozbije, řemeslník vezme fragmenty z nesouvisejících kusů a vytvoří patchworkový design: 


Fotografický kredit: Wabisabilife

Všichni jsme uměleckými díly kintsugi, s viditelnými vzácnými jizvami, transformací zářivé krásy z utrpení, trápení a bolesti.

Rozhodla jsem se zapojit se do tohoto procesu místo toho, abych se snažila držet vše pohromadě. Výsledkem  snad bude posun kupředu, ale je to těžká výzva.

Pokud jde o idiom vize, může to znamenat, že už byla „popraskaná“ (blázen), ale drží pohromadě nepřirozeným způsobem (plastová páska , provizorní, slabé pouto, dočasné řešení atd.). Může to také naznačovat nedostatek pravdy (tj. „Váš příběh neudrží vodu“). Můžeme žít způsobem, který není pravdivý a zdravý. V této vizi sundaváme pásku. Je to nutné, i když to znamená, že ztrácíte svůj „tvar“ a v tuto chvíli nemůžete být „užiteční“. Možná se  rozhodnete  přiklonit se k tomuto procesu vykuchání a odstranění nemocného tím, že sundáte pásku. Plovoucí částice mi připadají jako kouzelné duchovní překvapení s dobrou předpovědí. Nepadli jste k zemi a nebyli jste pošpiněni a vyřazeni jako bezcenný předmět, který byl nepotřebný. Svým způsobem byla vaše podstata osvobozena. Celistvost je tam po celou dobu a osvobozena od pásky, každá vaše část se může vznášet a dokonale a volně zapadnout na správné místo, v pravý čas. Je zde odhaleno další tajemství. Ve skutečnosti znáte svou hodnotu hluboko uvnitř. Jste neocenitelný poklad.

České Budějovice , Psychiatrická léčebna 21.2.21

moje jizvy jsou drahocenné

moje jizvy jsou krásné

Čtěte dál, moji přátelé …

Dům pro hosty

Tato lidská bytost je domem pro hosty.
Každé ráno nový příjíždí.
Radost, deprese, zloba,
letmé uvědomění přichází
jako nečekaný návštěvník.
Vítej a přijmi je všechny!
I když jsou zástupem utrpení,
který váš dům tak hrubě zametá
zbavujíce ho nábytku,
prokazujte každému  hostu úctu.
Možná vás čistí
pro nové radosti.
Temná myšlenka, hanba, zloba.
Se smíchem je přivítej u svých dveří a pozvi je dál.
Buď vděčný za cokoli, co přijde,
protože každý  je seslaným
průvodcem z jiných světů.

-Rumi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: